3/06/2018

Wynajem mieszkania w Chicago

     Wynajem mieszkania to zwykle dość stresujące i czasochłonne zadanie. Szczególnie, jeśli przychodzi nam wynająć mieszkanie w obcym kraju, którego realiów nie znamy. Nie wiemy na co zwrócić uwagę, a czasem nawet dość prozaiczne rzeczy mogą okazać się odmiennie niż te, do których przywykliśmy. Dziś postanowiłam przyjść z pomocą przede wszystkim osobom, które przybywają samodzielnie do Chicago i muszą na własną rękę znaleźć jakiś kąt. Myślę jednak, że wiele wskazówek może okazać się całkiem uniwersalnych i odnosić się nie tylko do reszty Stanów, ale także do innych państw, jak również nie tylko do wynajmu, ale i do kupna nieruchomości. I w końcu, nawet osoby niezainteresowane stricte tematem wynajmu nieruchomości, znajdą tu sporo amerykańskich ciekawostek. Zapraszam więc na zestawienie kilku przydatnych wskazówek!


Gdzie szukać mieszkań na wynajem?

     Tak naprawdę wiele zależy od tego, w jakiej okolicy chcemy zamieszkać i jak wielu mamy znajomych. Jeśli na przykład interesuje nas dzielnica, gdzie skupia się Polonia, to warto przejrzeć ogłoszenia w weekendowym wydaniu Dziennika Związkowego- z mojego doświadczenia wynika, że zwykle są tam najtańsze nieruchomości, ale niestety dość mocno ograniczone terytorialnie (zdecydowana większość w okolicy dzielnicy Jefferson Park). Warto też popytać znajomych- może akurat ktoś jest agentem nieruchomości i zapisze nas bezpłatnie na newsletter z MLS-u albo już ma w ofercie coś, co spełnia nasze oczekiwania? I w końcu- jeśli wiemy dokładnie, w jakiej okolicy chcemy zamieszkać, czasem warto się tam przejechać i zwyczajnie zadzwonić na numery z tabliczek informujących o mieszkaniach na wynajem, mniej więcej takich jak ta na zdjęciu powyżej.
      Jeśli chodzi o bardziej uniwersalne środki, to oczywiście bez dwóch zdań w naszych czasach jest to Internet. Stron z nieruchomościami jest istne zatrzęsienie (np. Zillow, Redfin, czy stary dobry Craigslist), ale ja zdecydowanie najbardziej polecam portal Trulia. Lubię go nie tylko dlatego, że jest bardzo przejrzysty i pozwala łatwo manewrować między różnymi kryteriami wyszukiwania, ale także dlatego, że pokazuje mapę przestępczości w danej okolicy. A o przestępczości już za chwilę.

Czy okolica jest bezpieczna?

     Wiadomo, każdy ma swój własny ranking kryteriów i pewne aspekty mieszkania ceni bardziej niż inne. Dla mnie jednym z najważniejszych wyznaczników było bezpieczeństwo. Niejednokrotnie pisałam na blogu o tym, że Chicago jest dość niebezpiecznym miastem, a pewne dzielnice powinny być wręcz omijane szerokim łukiem (interesujące statystyki znajdziecie na przykład TUTAJ). Nie przedłużając- jeśli miałabym do wyboru tańsze mieszkanie w niebezpiecznej okolicy, lub droższe w bezpiecznej, zdecydowanie wybrałabym tę drugą opcję. Z przestępczością w Chicago nie ma żartów. Poniżej przykład mapy przestępczości z jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic miasta- West Englewood.


Czy w okolicy są dobre szkoły?

      W chicagowskich szkołach publicznych występuje rejonizacja. Jeśli ktoś posiada więc dzieci, będzie mu pewnie zależało na okolicy z dobrymi szkołami. I tu dwie podpowiedzi. Po pierwsze, Trulia udostępnia również informacje o poziomie okolicznych szkół. Po drugie, zwykle tam, gdzie wysoka przestępczość, tam i słabe szkoły. Powtórzę się więc: szukając mieszkania w Chicago ZAWSZE patrzcie na poziom przestępczości!

Czy okolica spełnia moje oczekiwania?
    
      Pytanie niby proste, a jednak w ferworze poszukiwań mieszkania idealnego łatwo zapomnieć, by zwyczajnie rozejrzeć się po okolicy swoim subiektywnym okiem. Czy łasuch znajdzie tu wystarczająco dużo restauracji? Czy miłośnik ciszy nie znajdzie się przypadkiem zbyt blisko linii metra? A może w okolicy nie ma mojej ulubionej siłowni? Być może nie są to najważniejsze pytania, jakie trzeba sobie zadać, ale zdecydowanie odpowiedzi mogą przechylić szalę w przypadku niezdecydowania.

Jaka jest komunikacja miejska w okolicy?

      Zdecydowana większość osób porusza się po Chicago autami, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. Jeśli jednak ktoś wie, że będzie korzystał z komunikacji miejskiej, warto zawczasu zorientować się, jak wygląda sytuacja w okolicy. O ile bowiem centrum jest bardzo dobrze skomunikowane, o tyle obrzeża miasta pozostawiają wiele do życzenia. Do tego dochodzą jeszcze duże odległości w mieście oraz korki w godzinach szczytu i... jeśli rozsądnie nie wybierzemy lokalizacji mieszkania może się okazać, że codzienne dojazdy do pracy szybko staną się koszmarem! Więcej o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Chicago przeczytasz TUTAJ.

A co z parkingiem?

      Jak wspomniałam, auto jest bardzo popularnym środkiem transportu w Chicago. W związku z tym wiele osób musi liczyć się z kolejnym problemem: czy przy budynku jest dostępny parking? A może budynek oferuje prywatny parking dla mieszkańców, zwykle za dodatkową opłatą? Ponadto warto pamiętać, że niektóre ulice w Chicago zezwalają na parkowanie aut jedynie osobom posiadającym specjalne pozwolenie (permit), czyli najczęściej mieszkańcom okolicznych budynków.

                               Jaka jest wielkość mieszkania?

      Oczywiście, że wielkość poszukiwanego mieszkania, to jedna z najbardziej indywidualnych kwestii. Chcę tutaj tylko poruszyć jeden aspekt, który może zmieszać nieco osoby przybywające prosto z Polski. Otóż, w USA nie tylko inaczej liczy się piętra (polski parter to amerykańskie pierwsze piętro), ale także liczbę pokoi. I tak oto kawalerka to studio, a mieszkanie dwupokojowe to 1 bedroom. Często w ofertach można znaleźć podaną liczbę pomieszczeń- rooms- przy czym słowa rooms nie można w tym momencie utożsamiać z pokojami, a z pomieszczeniami właśnie. Przy większych mieszkaniach można  się ponadto spotkać z kilkoma łazienkami i "połówkami" łazienek, czyli po prostu toaletami. Co również istotne- w Ameryce bardzo popularne są wbudowane szafy, czyli closets, nota bene w Pongliszu uroczo nazywane klozetami. Posiada je praktycznie każda sypialnia, a do tego dodatkowe schowki można często znaleźć w przedpokoju oraz w okolicy kuchni i łazienki.

Czy w budynku jest pralnia?

     Kwestia pralek w chicagowskich mieszkaniach jest dość zaskakująca. Otóż, wiele mieszkań zwyczajnie pralek nie posiada! Kiedy przyleciałam prosto z Polski, było to dla mnie czymś nie do pomyślenia, dziś już przechodzę nad tym do porządku dziennego. W każdym razie, na pewno niejednej osobie wyjaśniło to fenomen tak popularnych w Ameryce pralni publicznych, które można spotkać na niemal każdej ulicy. Ale wracając do tematu mieszkań: wiele budynków posiada wydzielone pralnie. Znajdują się w nich pralki i suszarki (o tak, elektryczne suszarki do prania to w USA codzienność), z których mieszkańcy mogą korzystać zwykle za niewielką opłatą (maszyny są na monety dwudziestopięciocentowe, w Pongliszu nazywane kłodrami), a czasami nawet bezpłatnie. Jeśli w mieszkaniu nie ma pralki, pralnia w budynku jest moim zdaniem niezbędna.


Czy w budynku dostępne są inne udogodnienia?

     Poza pralnią, niektóre budynki mieszkalne oferują dodatkowe udogodnienia, które zwykle już zawarte są w cenie czynszu. Mogą to być na przykład wspólna siłownia, dodatkowy schowek w piwnicy czy bezpłatny Internet. Czasem nawet zdarza się tak, że budynek położony jest na miniosiedlu, które posiada swój własny basen czy kort tenisowy dla użytku mieszkańców.

Co zawarte jest w czynszu?

     Bardzo często czynsz zawiera już część opłat, na przykład za wodę, gaz czy ogrzewanie. Wówczas najemca musi pokryć jedynie pozostałe opłaty, zwykle za prąd i Internet. I tutaj uwaga dodatkowa- ogromna część mieszkań w Chicago posiada klimatyzację, która jest na prąd, co może dość zauważalnie podnieść rachunek za prąd w okresie letnim.
     Jeśli już jesteśmy przy kosztach, to warto wspomnieć również o security deposit, czyli bardzo popularnym w Chicago depozycie. Jest to kwota płatna z góry zwykle wraz z pierwszym czynszem i najczęściej będąca jego równowartością, która ma zabezpieczyć właściciela przed szkodami, których może dokonać najemca. Depozyt przechowywany jest przez właściciela mieszkania, a przy wyprowadzce oddawany najemcy. Jeśli w międzyczasie dojdzie do jakichś zniszczeń w mieszkaniu, wówczas właściciel może zatrzymać część lub nawet cały depozyt na poczet niezbędnych napraw.

 Czy można mieć zwierzęta?

     Możliwość posiadania zwierzęcia w domu zwykle nie zależy jedynie od dobrej woli właściciela mieszkania,  ale od polityki całego budynku. Warto więc zapytać o to wcześniej. Może się bowiem zdarzyć tak, że zarząd budynku zezwala jedynie na posiadanie kotów albo psów, ale tylko poniżej pewnej wagi.

Z jakimi cenami wynajmu trzeba liczyć się w Chicago?

    To pytanie celowo zostawiłam na koniec. Jak bowiem zapewne nietrudno się domyślić, wszystkie powyższe aspekty mogą w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na cenę wynajmu. Co za tym idzie, pytanie jest bardzo skomplikowane i wręcz niemożliwe do jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej, w celach poglądowych, zamieszczam więc kilka przykładowych ofert znalezionych na Trulii:

$550 - pokój do wynajęcia w dwusypialniowym mieszkaniu w modnej, nieco hipsterskiej dzielnicy Wicker Park. Wspólna łazienka, parking na ulicy, dodatkowo płatne użyteczności.
$910 - odremontowane, dwusypialniowe mieszkanie, najemca płaci dodatkowo za prąd i gaz. Dzielnica Garfield Park, czyli za oknem strzelaniny i narkotyki.
$1700 - dwusypialniowe, świeżo odremontowane mieszkanie w dzielnicy Jefferson Park (aktualnie jedno ze skupisk Polonii). W budynku jest 6 mieszkań, wspólna pralnia na monety, dostępny parking.
$2000 - kawalerka w ścisłym centrum, zaraz przy Millenium Park. Ekskluzywny apartamentowiec, mieszkanie z pralnią. Do użytku mieszkańców pozostaje siłownia, a także odkryty basen i strefa grillowa umiejscowione na dachu budynku.
$3000 - trzysypialniowe mieszkanie w dzielnicy Lincoln Park. Blisko do zoo i plaży.
$12500 - luksusowe, trzysypialniowe i dwułazienkowe mieszkanie w ekskluzywnej dzielnicy Gold Coast. Mieszkanie przy Lake Shore Drive, z widokiem na Jezioro Michigan.


                                          To co, kto się przeprowadza do Chicago?

Jeśli spodobał się Tobie ten post, mogą Cię również zainteresować:

32 komentarze:

  1. Za kawalerkę w centrum Bostonu, ze wszystkimi udogodnieniami, trzeba zapłacić jakieś 3500 dolców. No może 3000 jak się podpisze umowę na rok i akurat jest jakaś promocja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię tego typu tematykę. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ceny wynajmu bombastyczne, a jak maja sie wlasciwie do zarobków?
    Te wspólne pralnie to nawet nieglupia sprawa, bo w mieszkaniach spokojniej, i nie ma szansy zalania sasiada.
    W Niemczech sa w domach wielorodzinnych piwnice- pralnie, z ta róznica, ze tam kazdy ma swoja pralke, a nad nia swoje gniazdko na prad, taka ciekawostka.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak sobie myślę, że chyba całkiem adekwatnie. Jeśli ktoś mieszka w ścisłym centrum, to najprawdopodobniej i tam pracuje, a to są już zarobki rzędu minimum 50-60 tys. dolarów rocznie. Może jedynie brakuje trochę mieszkań w normalnych cenach i z przyzwoitymi warunkami dla osób słabiej zarabiających. No i kupno nieruchomości to teraz trochę spory wydatek. Ale, wbrew pozorom, da się żyć w tym Chicago, choć według statystyk jest to jedno z najdroższych miast do życia w USA.

    Jeśli chodzi o wspólne pralnie, to nigdy na to nie spojrzałam w ten sposób... Ale masz całkowitą rację! Jedyny minus, ze gdy w budynku jest mało pralek, czasem trzeba poczekać aż sąsiad skończy swoje pranie ;)

    Niemiecka ciekawostka równie zaskakująca! Ale znając niemiecką uczciwość, pewnie nikt się nie podłącza do gniazdka sąsiada? :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kabel za krótki :D a i jaki wstyd byłby przy przyłapaniu na przedłużaczu.

      Usuń
  5. Bardzo ciekawy wpis! Wyprowadzki do Stanów raczej nie rozważamy, ale zawsze fajnie sobie porównać, bo jak na razie miałam tylko styczność z mieszkaniami w Polsce i w Niemczech.
    Ceny wynajmu na pierwszy rzut oka trochę przerażające, więc też byłam ciekawa jak z zarobkami, ale jeśli dla osób pracujących w danej okolicy są OK, to całkiem całkiem.
    U mnie w rodzinnym mieście, obecnie cena wynajmu części 2pokojowych mieszkania jest często wyższa niż takie średnie wynagrodzenie wśród ludzi na nie chętnych, więc tutaj dopiero pojawia się paradoks. ;(

    OdpowiedzUsuń
  6. Zawsze mozna sie przeprowadzic poza miasto ;) Miejscowości takie jak wood dale, bensenville, addison i w drugą stronę mt.prospect, des plaines itd. Spokojnie oferują mieszkania jednosypialniowe w cenach 850-950$ I do 1200$ za dwa pokoje. Spokój, cisza, niska przestępczość;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajny i bardzo przydatny post :) Wszystko jasno i zrozumiale opisane. Chicago to piękne miejsce na ziemi do zamieszkania.

    OdpowiedzUsuń
  8. Very well displayed. Thanks for the post. It was very interesting.

    OdpowiedzUsuń
  9. Sama zastanawiam się nad kupnem mieszkania w LA i wynajęciem go. Pewnie będą mi niezbędne do tego pożyczki konin gdyż sama nie posiadam aż takiej gotówki przy sobie. Czuje jednak, że to dobra inwestycja. Do stanów coraz więcej studentów napływa i takie mieszkanie to bardzo dobra inwestycja.

    OdpowiedzUsuń
  10. Nice blog, visit Thecorporategift for the best Corporate Gift Ideas and Corporate Diwali Gift.
    Corporate Diwali Gift

    OdpowiedzUsuń
  11. Powiem szczerze, że nie wiem, czy odnalazłabym się w całkiem innej rzeczywistości. Za jakiś czas mam się przeprowadzić do Wrocławia, bo sprawdzamy mieszkania od https://vantage-sa.pl/mieszkania-z-ogrodkiem-wroclaw/ i to już będzie dla mnie spora zmiana.

    OdpowiedzUsuń
  12. Wygląda to na prawde ciekawie jednka nie ukrywam, że mnie aktualnie interesują jakieś ciekawe Mieszkania do sprzedaży Kraków. Może ktoś z osób obecnych na blogu ma jakieś informacje na temat takiego mieszkania, które mogłoby mnie zainteresować?

    OdpowiedzUsuń
  13. Czy tam również warto ubezpieczyć mieszkanie, które ma być na wynajem? Masz takie informacje? Pytam, bo temat jest mi teraz bardzo bliski, bo właśnie zastanawiam się nad tym, czy przypadkiem nie wynająć swojego mieszkania, ale strona https://cuk.pl/porady/czy-warto-ubezpieczyc-mieszkanie-pod-wynajem przekonała mnie do ubezpieczenia go.

    OdpowiedzUsuń
  14. a ile kosztuje wynajem aut i czy można to zrobić od razu na/przy lotnisku?

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo przydatny artykuł, dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  19. Wynajem mieszkania w innym kraju może wymagać załatwienia innych formalności niż tutaj. Warto zapoznać się z tym tematem przed wyjazdem.

    OdpowiedzUsuń
  20. Wynajem mieszkań jest obecnie strasznie drogi. Tak naprawdę wynajmując mieszkanie spłacamy czyjś kredyt na to mieszkanie. Już lepiej samemu sobie wziąć kredyt i samemu sobie spłacać. Mamy własne mieszkanie i nie spłacamy innych.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Pamiętnik Emigrantki , Blogger