6/09/2014

17 faktów o Chicago, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

    O Chicago i różnych związanych z nim ciekawostkach pisałam już kilkukrotnie, ale czy aby na pewno znaliście te wszystkie interesujące fakty o Wietrznym Mieście? :)

fot. Internet

1) Każdego roku Chicago odwiedzane jest przez ponad 45 mln turystów (w 2012roku-46,4mln). Żeby to zobrazować: to zupełnie tak, jakby w ciągu 12 miesięcy przez miasto przejechali wszyscy mieszkańcy Polski plus jeszcze parę milionów Polaków na europejskiej emigracji!

2) A mówiąc już o Polakach i populacji... Chicago jest drugim na świecie miastem pod względem populacji Polaków. Wygrywa tylko Warszawa.

3) Chicago jest trzecim miastem w USA pod względem liczby mieszkańców. Wyprzedzają je Los Angeles i Nowy Jork.

4) Pierwszy nowoczesny diabelski młyn zaprezentowany został właśnie w Chicago w 1893r. Aktualnie na Navy Pier znajduje się Ferris Wheel, wzorowany na owym prototypie.

fot. Internet

5) W Chicago narodziły się lub zaprezentowane zostały także inne wynalazki, jak choćby: zamek błyskawiczny, odkurzacz czy żółte ołówki.

6) W 1871r. pożar prawie doszczętnie strawił miasto. Przetrwało raptem kilka budynków, w tym najbardziej znany- wieża ciśnień (Water Tower). Tragedia przyczyniła się pozytywnie do rozwoju architektonicznego miasta i jego zaplanowania przestrzennego. Na przykład, w 1884r. powstał pierwszy "drapacz chmur" (miał zaledwie 12 pięter) - Home Insurance Building , którego konstrukcja opierała się na stali. Budynek już nie istnieje.

Water Tower  (fot. Internet)
7) W Muzeum Ziemi (Field Museum) znajduje się najbardziej kompletny szkielet Tyranozaura, który nosi urocze imię Sue.

fot. Internet
8) W Chicago produkowanych jest mnóstwo programów telewizyjnych, w tym dwa zupełnie kontrastujące: doceniany "Ophra Winfrey Show" (zdjęty już z anteny) i wyśmiewany "Jerry Springer Show" (wciąż powstają nowe odcinki!).

9) Wszyscy na pewno kojarzą chyba najbardziej znaną autostradę w USA- Route 66. Zaczyna/ kończy się ona właśnie w Chicago.

fot. Internet

10) Na 103 piętrze najwyższego w mieście budynku- Willis Tower, znajduje się punkt widokowy. Przy ładnej pogodzie widać z niego granice aż 4 stanów: Illinois, Wisconsin, Michigan i Indiany.

11) Chicago ma swój styl pizzy- deep dish. Każdy turysta powinien spróbować. Polecam szczególnie restauracje Giordano's i Gino's East.12) Rzeka Chicago pierwotnie miała swoje ujście w Jeziorze Michigan. Jednak ze względów sanitarnych, w XIX wieku jej nurt postanowiono zawrócić przy pomocy systemu śluz i w ten sposób Chicago stała się dopływem Rzeki Missisipi.

13) Jednym z 28 siostrzanych miast Chicago jest Warszawa.

14) W Chicago urodziło się lub związanych z nim było mnóstwo osób znanych ze świata sztuki, kultury, polityki czy nauki, jak na przykład: Frank Lloyd Wright, Ernest Hemingway, Alfred Szklarski, Al Capone, John Dilinger, Gilian Anderson, Cindy Crawford,  John Cusack, Walt Disney, Tina Fey, Harrison Ford, Hugh Hefner, John Malcovich, Bill Murray, Oprah Winfrey czy Barack Obama.

15) W Chicago znajdują się największe zbiory sztuki impresjonizmu w całej Ameryce Północnej, a samo Art Institue zawiera jedną z największych na świecie kolekcji malarstwa impresjonistycznego i post-impresonistycznego.

16) A będąc już w temacie sztuki- spacerując po mieście można napotkać mnóstwo rzeźb i instalacji znanych artystów. Picasso na Daley Plaza, Miro niewiele dalej na południe, Magdalena Abakanowicz w Grant Parku czy mozaika Chagalla na Chase Tower- to tylko kilka przykładów.

"Agora" M. Abakanowicz (fot. Internet)

17) Amerykanie są bardzo kreatywni w kwestii wymyślania pseudonimów. Oto kilka z najpopularniejszych ksywek Chicago: Windy City, Second City, Chitown, The Big Onion. W ostatnich miesiącach pojawiły się także nowe: Chiberia (odnośnie ostatniej srogiej zimy) i Chiraq (odnośnie wysokiej przestępczości).
Ciekawe miasto z tego naszego Chicago, c'nie? :)


24 komentarze:

 1. Punkty 3 i 3 są takie same.
  Bardzo ciekawe informacje! Na poznańskiej cytadelii Magdalena Abakanowicz też zaprojektowała rzeźbę podobną (albo nawet taką samą) do tej, której zdjęcie wstawiłaś.
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Abakany_Cytadela_Poznan_2.jpg
  Pozdrawiam i gratuluję tak ciekawego bloga! :) Dodaję do linków na swoim blogu i obiecuję, że będę tu często zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. przydomki fanie opisałaś!
  a inna z wdzięcznych ksywek Chicago brzmiala Porkopolis ze względu na główną gałąź przemysłu w mieście ok.100 lat temu - ubojni,tzw.stockyards.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, nigdy o tym nie słyszałam! Dobrze wiedzieć :)

   Usuń
 3. #10-czy na pewno to jest 104 pietro??:((

  OdpowiedzUsuń
 4. #8-te informacje nie sa koniecznie aktualne. Prosze sprawdz....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz na myśli Oprah? Faktycznie, z użytego przeze mnie sformułowania mogło wynikać,że show wciąż istnieje- już doprecyzowane!:)

   Usuń
  2. The Jerry Springer Show tapes on Mondays and Tuesdays only at:

   Stamford Media Center
   307 Atlantic Street
   Stamford, CT 06901 (45 minutes outside of New York City)

   On May 19, 2009 the show recorded its last episode at WMAQ-TV's NBC Tower in Chicago, Illinois, where it had been videotaped since 1992

   Usuń
 5. Muszę się kiedyś wybrać do Chicago. Tylko zdecydowanie nie w zimie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha zdecydowanie nie w zimę :) Choć tegoroczna była ponoć wyjątkowo sroga, mam nadzieję, że wykorzystała limit śniegu i mrozu na najbliższych kilka lat! :)

   Usuń
 6. Bardzo miło mi się czytało i oglądało- miałam bardzo udaną wycieczkę dzięki Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie szczególnie 1 zdjęcie zachęca do odwiedzin. Pozdrawiam upalnie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. ROute 66 to jedno z moich marzeń - ale zawsze myślałam, ze zaczyna(kończy) w Nowym Jorku - a to ci niespodzianka:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Route 66 jest ciekawe, u nas (Tulsa) naprawdę wygląda to czasami jakby czas się cofnął - małe bary przy drodze, murale na murze... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W Chicago jest ładna lustrzana fasolka na jednym z głównych placów, zawsze chciałam zobaczyć ją na żywo. Chyba wiecie o którą mi chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kilka ciekawostek było dla mnie nowością :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak tam jest pięknie !
  Zdecydowanie zakochałam się w tym miejscu - mam nadzieję, że będzie mi dane zobaczyć je kiedyś na żywo ;)

  pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kurcze mieszkam tutaj a jeszcze nigdy nie byłam w tym muzeum z tyranozaurem chociaz duzo o nim słyszałam. Wpadłam na twoj blog przypadkiem i od dzisiaj jestem stałym bywalcem, widze ze moge duzo sie ciekawych rzeczy dowiedzieć, dopiero zaczynam swoja przygoda z tym miastem ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdy czytam, że turysta coś "powinien", to mnie to wręcz zniechęca. Można proponować, zachęcać, a taka forma brzmi jak narzucanie swojego upodobania. Natomiast barwa wody na pierwszym zdjęciu oraz kilka ciekawostek z tekstu są zachęcające nawet całkiem, całkiem. Tinka

  OdpowiedzUsuń
 15. Miło czytało się te ciekawostki, a Wieża Ciśnień wygląda jak zamek wyjęty prosto z bajki:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Moglabys prosze zrobic pare faktow o los angeles? :D:D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Pamiętnik Emigrantki , Blogger