11/30/2013

Coraz bliżej święta, czyli o Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Chicago

    Za nami Święto Dziękczynienia, za moment przewrócimy kartkę kalendarza na grudzień, a to oznacza, że można już otwarcie zacząć mówić o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia i budowaniu świątecznej atmosfery :) A jeśli mowa o świątecznej atmosferze, to nie może być inaczej- trzeba napisać o świątecznych jarmarkach!    O chicagowskim Christkindlemarket pisałam już zarówno w zeszłym roku, jak i dwa lata temu. Oba wpisy okraszone są zdjęciami i zawierają opisy naszych wrażeń, więc w tym roku napiszę o kiermaszu nieco inaczej. Postanowiłam bowiem podzielić się z Wami moim krótkim artykułem, który miałam przyjemność napisać do najnowszego numeru kwartalnika "E=sztuka do kwadratu", związanego z portalem e=sztuka.

   Zapraszam więc do lektury artykułu oraz wcześniejszych postów o chicagowskim kiermaszu świątecznym.

___________________O niemieckich wpływach za oceanem,
czyli Kiermasz Bożonarodzeniowy w Chicago

       Gdyby w grudniowy wieczór spojrzeć na Niemcy z lotu ptaka, można by zostać oczarowanym przez feerię barw i świateł. Żadne bowiem chyba inne państwo na świecie nie potrafi tak budować świątecznego nastroju, jak nasi zachodni sąsiedzi. O czym mowa? O bożonarodzeniowych kiermaszach oczywiście!
         Tradycja kiermaszów bożonarodzeniowych w Niemczech sięga już czasów średniowiecznych- szacuje się, że pierwsze z nich zostały organizowane już w drugiej połowie XIV wieku. Aktualnie tradycja jarmarków rozrosła się do bardzo dużych rozmiarów. Na placach i ulicach miast niemieckich, austriackich, szwajcarskich oraz coraz częściej w jeszcze innych rejonach Europy i świata, rozstawiane są stragany, na których można kupić świąteczne ozdoby, choinkowe bombki oraz różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze. Można także spróbować specjałów regionalnej kuchni, napić się grzanego wina, czy też zajrzeć do żywej szopki bądź zrobić zdjęcie ze św. Mikołajem, wkładając przy okazji list z życzeniami do kieszeni czerwonego płaszcza.
         Niemieckie kiermasze bożonarodzeniowe są tak przyjemną i wdzięczną tradycją, że swoje odbicie znalazły także za oceanem. W drugiej połowie lat 90. XX wieku kiermasz świąteczny zawitał bowiem do Chicago.
          Aktualnie kiermasz bożonarodzeniowy w Chicago, nazywany Christkindlmarket, odbywa się na jednym z głównych placów miasta- Daley Plaza, wyznaczonym przez ulice Washington, Dearborn i Clark, i jest jedną z największych zimowych atrakcji w Wietrznym Mieście. Od końca listopada aż do Świąt Bożego Narodzenia kiermasz odwiedzają tysiące Chicagowian i turystów, by podziwiać przepiękne, ręcznie robione bombki, zjeść niemieckiego precla, austriackiego strudla czy francuskiego naleśnika, napić się grzanego wina z przepięknego kubeczka w kształcie bucika, każdego roku przyjmującego inny wzór i kolor, a także by zabrać dzieci do świątecznej chatki, gdzie przywita nas Pani Mikołajowa, a elfy zaprowadzą wprost pod wielką choinkę, gdzie będzie czekał już sam św. Mikołaj. Ważnym punktem na mapie Christkindlmarket jest także ogromna miejska choinka, która rokrocznie wzbudza spore emocje. Warto również wspomnieć, że za ladami straganów stoją przedstawiciele państw z całego świata- mamy więc nie tylko przedstawicieli Niemiec, choć tych (obok amerykańskich) zdecydowanie jest najwięcej, ale także kupców z Kanady, Francji, Peru, Izraela, Nepalu, Ekwadoru czy Meksyku.  Oczywiście kilka stoisk, między innymi z najpiękniejszymi bombkami czy porcelaną z Bolesławca, należy także do Polaków.
           Spacerując między jarmarkowymi straganami można zdecydowanie poczuć świąteczny  klimat i wydawać się może, że jesteśmy nie w Chicago, a w jednym z niemieckich miast… przynajmniej dopóki nasze oczy nie zwrócą się do góry i nie zauważymy  tych wszystkich kilkunasto- bądź kilkudziesięciopiętrowych budynków okalających kiermaszowy plac. Tak, to zdecydowanie Ameryka, ale nam, emigrantom, dobrze choć przez chwilę poczuć się bliżej domu…

Informacje praktyczne o Christkindlmarket 2013:

GDZIE?      Daley Plaza, Chicago, USA ( plac między ulicami Washington, Clark i Dearborn)
KIEDY?      Od 26 listopada do 24 grudnia 2013r.
O KTÓREJ?   Niedziela- czwartek: 11-20; piątek i sobota: 11-21; Święto Dziękczynienia i Wigilia Bożego Narodzenia: 11-16.
CENA?       Wstęp na kiermasz jest bezpłatny.
       

3 komentarze:

 1. W zeszłym roku chyba był taki kiermasz w Warszawie, chętnie zobaczyłabym jak to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na takich kiermaszach jest tyle rzeczy, że człowiek nie wie na co zwrócić uwagę ;) Co chwilę coś innego woła do nas "spojrzyj na mnie" Byłem na różnych kiermaszach tego typu i powiem szczerze, że atmosfera jaka im towarzyszyła jest naprawdę miła i świąteczna.
  Pozdrawiam Paweł Zieliński

  OdpowiedzUsuń
 3. nie ma to jak grzane wino albo gorąca czekolada w czasie jarmarku; jak przepięknie tam musi być :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Pamiętnik Emigrantki , Blogger